دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :


قالب وبلاگ | ابزار پیام نگار
مطالب اخیر
نویسندگان

لجبازی یعنی پافشاری روی نظرات و عقیده های خود و مخالفت با نظرات و عقیده های دیگران كه این مخالفت گاهی آگاهانه و گاهی ناآگاهانه است.

اصولا لجبازی یك نوع رفتار و واكنش نامطلوب است كه به صورت های مختلفی خود را نشان می دهد، از جمله آسیب رساندن به دیگران ، ناسزا گفتن ، گریه كردن ، فریاد كشیدن ، شكستن وسایل، آسیب رساندن به خود ودیگران و...

در افراد لجباز مشهود است :

  پایین بودن اعتماد به نفس

عدم داشتن خود باوری مثبت

عدم پذیرفتن خود واقعی.

 

هفت راهكار برای درمان لجبازی

 

راه اول -  مستقل بار آوردن كودك:

 در برخورد كلی باید طوری با كودك رفتار كرد كه او بتواند درامور روزمره خود به طور مستقل و گاهی بدون نیاز به دیگران تصمیم بگیرد. البته فشارهای منفی را نباید در این خصوص وارد كرد بلكه باید با راهنمایی های بجا تذكر داد و روش های صحیح را به موقع به او آموزش داد.  

راه دوم -  كودك را تا حد امكان وادار به عجله و شتاب زدگی نكنیم .

معمولا خانواده در چند كار كودك را خواسته یا ناخواسته به عجله و شتابزدگی وادار می كنند كه بیشتر مواقع عدم آگاهی والدین در تشدید آنها، دخالت مستقیم دارد. از جمله چیزهایی كه می توان در این رابطه یاد آور شد.

الف - حمام كردن: به جای فراهم آوردن محیطی شاد ومفرح هنگام استفاده از حمام به محیطی دردآور و وحشتناك برای او تبدیل می شود.

ب - میهمانی رفتن : متاسفانه بعضی والدین كمی قبل از حركت به كودك می گوید آماده شود واین كار باعث لجبازی و مخالفت آنها می شود چون دایم به او تذكر می دهیم كه زود باش، دیر شد و...

ج -  غذا خوردن وخوابیدن: كودك مانند افراد بزرگسال نمی تواند از نیروی تفكر و حركت در یك زمان استفاده كند و كودكان در این موارد به سعه صدر بیشتری نیاز دارند.  

راه سوم -  رشوه ندادن و حذف پاداش:

 اگر كودك برای رسیدن به مطلوب خود چه درست و چه نادرست شروع به گریه كردن و یا دادكشیدن بكند واز این راه به خواسته خود برسد و والدینی به اصطلاح حوصله ندارند بادادن امتیاز(رشوه) به كودك او را ساكت میكنند باعث پرورش لجبازی دراومیشوند البته تشویق برای كارهای مثبت وخوب با رشوه دادن فرق دارد.اما باید توجه داشت كه تشویق وپاداش باید به اندازه ودرخور كار او باشد.

راه چهارم - عدم توجه ونادیده گرفتن رفتاركودك لجباز:

گاهی بهتراست وقتی فرزندمان شروع به داد و بیداد میكند خیلی سرد و بی توجه ازكنارمساله عبوركنیم به طوری كه یا متوجه نشده ایم  و یا موضوع برایمان اهمیت ندارد.

 راه پنجم - برقراری آرامش وامنیت درخانواده :

به هرحال درهرخانواده ای مسایل ومشكلاتی به وجود می آید كه منجربه بحث وگفتگومیشود.والدین باید بدانند كه تمام مسایل گره هایی هستند كه بوسیله دست بازمی شوند یعنی به جای بحث ومتهم كردن دیگران ، آرام و بدون برهم زدن امنیت افراد خانواده به خصوص كودكان، مشكلات ومسایل را میتوان به راحتی حل كرد. به طوری كه هم خود وهم دیگران ازاین نوع گفتگو لذت ببرند.

راه ششم - راهنمایی آری اما دخالت نه :

پدرومادرازهمان شروع تربیت باید حركت صعودی خود را برپایه راهنمایی قراردهند تا كودك بتواند كم كم راه صحیح زیستن را بیابد. دیگرقابل پذیرش نیست كه: من میگویم این طورباش ، من میگویم اینجا نرو و... بلكه ارشاد و راهنمایی های خردمندانه و كمك گرفتن ازخود كودك درمشكلات می تواند كمك بزرگی باشد.

راه هفتم - عدم لجبازی والدین:

آموزش های عملی به مراتب ازآموزش های تئوری موثرتر و آموزنده تر هستند. اگروالدین درحضوربچه ها با یكدیگر لجبازی كنند خیلی راحت و بدون دردسر لجبازی را به آنها یاد می دهند وقتی بچه ها بطور واضح مشاهده می كنند كه درخانه یكی ازوالدین با پافشاری دیگری را مجبوربه اطاعت ازخود می كند ، آنان متوجه می شوند كه ازاین راه می توانند به راحتی به خواسته های خود برسند.

نتیجه : پدرها ومادرها باید بدانند كه با بردباری میتوانند براكثرنابهنجاریها چیره شوند واجازه ندهند كه كودك  به تنهایی برای همه افراد خانواده تصمیم بگیرد . متاسفانه بعضی والدین با گفتن: من حوصله ندارم یا كی حوصله این كارها را دارد، سعی می كنند بار مسئولیت تربیت را كج به منزل برسانند. بهتر است با حوصله و بردبار باشیم و با خود باوری مثبت و عزت نفس  به كودكان كمك كنیم  و از هر روشی برای درمان لجبازی استفاده می كنیم  مراقب  باشیم كه كودكان  به خود یا دیگران آسیب نرسانند.

 منابع: خانواده ودشواری های رفتاری كودكان  نوشته: دكتر علی قائمی

رفتارهای بهنجارو نابهجار  نوشته: دكتر شكوه نوابی نژاد 

مجله موفقیت   شماره: 156

 صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic